- Beskrivelse
-
Detaljer
Opskrifter med Honningkage Sirup:
Corporal Pistachio:
- 50 gr. Hvid chokolade
- 0,5 l mælk
- 4 cl 1883 Routin Honningkage sirup
- Tre kugler pistacieis
- Pekannødder
- Kanel
- Smelt hvid chokolade og mælk sammen ved svag varme sammen med mælken. Lad det herefter køle.
- Hæld alle ingredienser i en blender og blend til det har en milkshakeagtig konsistens.
- Hæld i et hurricane glas og pynt med kanelstang og revet pekannød.
- En lækker cocktail - halv milkshake, halv dessert - der har lidt ekstra over sig med et rundt glas.
Gingerbread Sour:
- 4 cl. 1883 Routin Gingerbread
- 4 cl. Citron saft
- 8 cl. Whisky
- Fyld overstående ingredienser i en shaker fyld med is og shak i 30 sek.
- Strain ned i et afkølet lowball glas fyld med is.
- Granish med ingefær
Gingerbread Latte:
- 3 cl. 1883 Routin Gingerbread sirup
- 4 cl. Stærk kaffe
- 8 cl. Steamet mælk
- Serveres i et highball glas
- Top med flødeskum
- Granish med knust kanel småkager
Skal det virkelig gå vildt for sig - så tilføj 1 kugle karamel / vanilje is, i denne latte - Selv tak!
Glutenfri
Vegan Approved
GMO fri
HFCS fri
KSA kosher
- Yderligere information
-
Yderligere information
Hvis udsolgt forventes vare på lager igen: 3-5 hverdage
Gode drinks og cocktails skal være for alle
Hos Mixmeister.dk har vi skabt og udviklet et sted, hvor du kan finde inspiration til drinks og cocktails, skønne kaffeopskrifter, borddækning og smukke serveringsforslag. Vi har alle en Meister gemt i os, og her hos os, kan du finde alt hvad hjertet begære til din indre Meister. Vi elsker at se alle jeres bud på hygge, når I tagger os på de sociale medier og bruger vores #mixdigglad.
Vi hedder Louise og Kristina, og vi er pigerne bag Mixmeister.dk. Vores drøm er, at gode drinks og cocktails skal være for alle. Du behøver ikke være en super tjekket bartender med hvid skjorte, butterfly og ærmeholder iført et kernelæder forklæde, du behøver heller ikke kunne kaste med flasker og jonglere med glas, nej her hos os, skal du bare være dig selv.
Så hjertelig velkommen til dig som er en helt ny og grøn bartender. Velkommen til dig, hvis du er en øvet bartender. Velkommen til dig hvis du er en professionel bartender. Velkommen til dig, der elsker et veldækket bord med smukke glas. Velkommen til dig der elsker en god kop kaffe med sirup. Velkommen til dig der ikke drikker spiritus, men elsker en god mocktail.
Vores lager ligger på smukke Nordlangeland, og vi elsker når i kunder tager turen og kommer ind forbi til en kop kaffe. Så er du i sommerhus eller bare på tur rundt i Danmark, så du skal være hjertelig velkommen til at kigge ind.
Vi ved godt, at vi ligger hvor kragerne vender - derfor har vi også en aftale med GLS om, at de kommer og henter pakker hos os hverdag. Så bestiller du noget på vores webshop, kan du være ganske tryg ved, at du under normale omstændigheder har det inden for 1-2 hverdage.
Er der noget på vores webshop, som du har behov for at få uddybet eller spørgsmål til vores produkter, kan du altid ringe til os på tlf.: 3170 1112, sende en sms på samme nummer, eller skrive en mail på info@mixmeister.dk.



