- Beskrivelse
-
Detaljer
Info: Alkohol: 44,7% Indhold: 20 cl. Farve: Mørk Låg: Skruelåg Land: Caribien Region: Trinidad
Drinks opskrift på Old Fashioned
5 cl. Bourbon
1 - 2 Dash Angostura Bitters
1 Sukker knald
Appelsin skal
En stor isterningStart med at væd din sukkerknald med Angostura Bitters, læg sukkerknalden i bunden af et Nachtmann Aspen lowballglas, og tilsæt din bourbon, rør omhyggeligt til hele din sukkerknald er opløst - Vrid din appelsinskal ud over din cocktail. Appelsinskal indeholder nogle fantastiske olier, som vil give din cocktail prikken over i'et. Garnish med appelsinskal og server din cocktail på en serviet.
Drinksopskrift på Champagne cocktail:
- 2 cl. Remy Martin cognac VSOP
- Champagne
- 1-2 Dash Angostura bitter
- 1 tsk. Rørsukker
Hæld rørsukker i et Chef & Sommelier flute champagneglas, dryp dine dash ned i rørsukkeret, og tilsæt så din Remy Martin cognac. Top til sidst med champagne.
- Yderligere information
-
Yderligere information
Hvis udsolgt forventes vare på lager igen: 3-8 hverdage
Gode drinks og cocktails skal være for alle
Hos Mixmeister.dk har vi skabt og udviklet et sted, hvor du kan finde inspiration til drinks og cocktails, skønne kaffeopskrifter, borddækning og smukke serveringsforslag. Vi har alle en Meister gemt i os, og her hos os, kan du finde alt hvad hjertet begære til din indre Meister. Vi elsker at se alle jeres bud på hygge, når I tagger os på de sociale medier og bruger vores #mixdigglad.
Vores drøm er, at gode drinks og cocktails skal være for alle. Du behøver ikke være en super tjekket bartender med hvid skjorte, butterfly og ærmeholder iført et kernelæder forklæde, du behøver heller ikke kunne kaste med flasker og jonglere med glas, nej her hos os, skal du bare være dig selv.
Så hjertelig velkommen til dig som er en helt ny og grøn bartender. Velkommen til dig, hvis du er en øvet bartender. Velkommen til dig hvis du er en professionel bartender. Velkommen til dig, der elsker et veldækket bord med smukke glas. Velkommen til dig der elsker en god kop kaffe med sirup. Velkommen til dig der ikke drikker spiritus, men elsker en god mocktail.
Er der noget på vores webshop, som du har behov for at få uddybet eller spørgsmål til vores produkter, kan du altid ringe til os på tlf.: 61 10 13 25, sende en sms på samme nummer, eller skrive en mail på info@mixmeister.dk.

Måske vil du også være interesseret i disse produkt(er)?
-
Fee Brothers Whisky Barrel Aged Bitter 17,5% - 15 cl.
289,00 kr -
Scrappy's lavendel bitter
199,00 kr -
Peychaud’s Aromatic Cocktail Bitters 35% - 14,8 cl
129,00 kr -
Fee Brothers Old Fashion Bitter 17,5% - 15cl
155,00 kr